O METODZIE PRACY
GESTALT - PODSTAWY TEORETYCZNE
Gestalt jest jedną ze szkół psychoterapeutycznych oferujących pomoc i wsparcie na drodze do dobrostanu i zdrowia.
Psychoterapia Gestalt odwołuje się do solidnych założeń i zasad wywodzących się między innymi z filozofii oraz nauk przyrodniczych. Korzeniami sięgając psychoanalizy, z perspektywą egzystencjalną, wyróżnia się przede wszystkim podejściem do zdrowia i choroby oraz nowatorską teorią self.
DLA KOGO
Zapraszam na konsultację, czyli jedno, dwa, czasem więcej wizyt w gabinecie.
Takie spotkanie trwa około 50 minut i dąży do wyłonienia i nazwania celu terapeutycznego. Ustalam z osobą zainteresowaną zasady współpracy (odwołania, zmiany terminów, płatności), rodzaj terapii (interwencyjna, krótkoterminowa, długoterminowa).
Jest to tzw. kontrakt terapeutyczny, na który decydują się dwie strony, czyli Ty i Ja.
TEORIA POLA
Podejście Gestalt opisuje możliwość zmiany, która następuje wtedy, gdy TY coraz bardziej angażujesz się w proces. W danej chwili.
Zaburzenia lękowe i depresyjne
Zaburzenia depresyjne według Światowej Organizacji Zdrowia już niedługo stanowić będą najczęściej diagnozowaną chorobę na świecie.
Na zaburzenia lękowe skarży się duża część społeczeństwa. Osoby zmagające się z lękiem są narażone na rozwój depresji.
Nierozpoznany lęk, ciągnący się latami, mocno zaburza zdolność do koncentracji, zakłóca pamięć oraz ogólną zdolność do funkcjonowania w codziennym życiu.
FENOMENOLOGIA
To autentyczny kontakt z obecną chwilą, metoda pracy skoncentrowana na skupieniu uwagi na tu i teraz. Na spotkaniu terapeutycznym istotne staje się słuchanie bez założeń, bardziej opis niż wyjaśnienie, raczej odbieranie niż interpretowanie.
Metoda fenomenologiczna jest sposobem uczenia się jak słuchać innych ludzi. Tak na nowo, poprzez branie w nawis wielu możliwości, osobistych przekonań, teorii wartości, interpretacji. "Wiedza" jest zdolna raczej wyjaśniać, przypisując tym samym jednakową wartość wszystkim obserwacjom. Podejście fenomenologiczne umożliwia bycie uważnym i czułym w danej chwili.
Zaburzenia nerwicowe
Osoby cierpiące na zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną stanowią grupę klientów/pacjentów w gabinetach psychoterapeutycznych.
W relacji terapeutycznej możliwa staje się praca na rzecz zrozumienia siebie jako osoby, która funkcjonuje w złożonym systemie zależności.
Kontakt, który rozwija się z osobą terapeuty stanowi pierwszą rzeczywistość do opisu, nazywania, rozpoznawania i nadawania znaczeń wielu zjawiskom psychologicznym.
DIALOG I EGZYSTENCJALIZM
Osobiście bardzo doceniam perspektywę egzystencjalną. Egzystencjaliści zastanawiali się, jak człowiek przeżywa swoje istnienie w świecie, na co ma wpływ, a na co nie ma wpływu.
Egzystencjalna samotność może budzić poczucie przerażenia. Aby otrzymać potwierdzenie siebie, jesteśmy w stanie oddać sporo ze swej autentyczności. Jednocześnie wewnętrznie człowiek może przeżywać rozdarcie związane z zagrożeniem utraty części wolności. To tworzy podatność na lęk. By sobie z nim radzić potrzebuje innych ludzi, którzy dają mu możliwość potwierdzenia równocześnie własnej wyjątkowej egzystencji, i wspólnej ludzkiej więzi.
Zaburzenia osobowości
Cenię w podejściu Gestalt spojrzenie na psychopatologię jako na twórcze przystosowanie. Nie da się rozpatrywać doświadczenia rozwojowego człowieka bez odnoszenia się do norm środowiska, w którym wzrastał. Dlatego tak ważne jest branie pod uwagę intencjonalności zachowania, czyli kontaktu, który pobudza i motywuje dane zachowanie. Większość twórczych dostosowań dokonanych we wczesnych latach życia miało na celu zbudowanie indywidualności i poczucie przynależności. Jednak z czasem stały się sztywnym i nieświadomym wzorcem interakcji, który zaczął wyznaczać sposób odnoszenia się do środowiska i przeżywania swojego życia.
BEHAWIORYZM
Sesja w gabinecie może stać się miejscem doświadczania i eksperymentowania z nowymi pomysłami, czy rozwiązaniami, wykraczającymi poza znany, utrwalony i prawdopodobnie mało już adaptacyjny schemat zachowania, czy myślenia.
Większość eksperymentów ma jedną wspólną rzecz – zapraszają do wyrażania czegoś bardziej zachowaniem, niż jedynie w poznawczy wewnętrzny sposób.
Długofalowym celem eksperymentu jest rozszerzanie zakresu świadomości i rozumienia siebie. To dzieje się, gdy rozpoznajesz granice osobistej wolności, gdy efektywnie działasz w środowisku oraz poszerzasz repertuar zachowań w różnych życiowych sytuacjach.
Relacje i związki
W Terapii Gestalt mówi się o cierpieniu relacji w kontakcie granicznym. Gestalt jest podejściem mocno zorientowanym na relacyjność. To właśnie relację leczy terapeuta, znajdując się w kontakcie granicznym.
Cierpienie relacji jest wynikiem kreatywnego przystosowania w ramach trudnego pola. Gdy para zgłasza się na terapię to sygnał, że conajmniej jedna osoba, a być może obydwoje doznają bólu. Każde cierpienie ma swoją historię, w której znajduje się klucz do jego znaczenia. Objaw to ślad pozostawiony przez przeszłość w bieżącym polu relacji, odhaczany i aktualizowany w tu i teraz (Gecele/Francesetti).